מדריך התזונה

מדריך תזונה

המדריך להנקה מוצלחת

איך תדעי שהתינוק מקבל מספיק חלב? כמה זמן אמורה הנקה להימשך? מה זה חלב קדמי וחלב אחורי? כל התשובות במדריך ההנקה השלם

לא עבור כל התינוקות התחלת ההנקה היא ספונטנית. גם לא עבור כל האמהות. ייתכן שתצטרכו זמן כדי להתרגל להנקה. אם את מתקשה בהנקה, את יכולה לפנות ליועצת הנקה עוד בבית החולים, או להזמין אחת לביתך. ניתן גם להתקשר לצוות המומחים של סימילאק לקבלת ייעוץ והדרכה, או לפנות לטיפת חלב. ברוב התחנות של טיפת חלב ומרכזי בריאות הילד של קופות החולים ישנן יועצות הנקה.

על הנקה וחלב אם

כיצד נוצר חלב אם

חלב אם 

החלב נוצר מתאים מיוחדים הנמצאים בשדיים, יוצא מהם, עובר דרך תעלות החלב וזורם דרך פתחי הפטמות אל התינוק. כדי שגופך ימשיך לייצר חלב לאחר לידת התינוק, שני דברים חשובים צריכים לקרות:

 1.  גירוי הפטמות – אשר יעביר לגוף את המסר, באמצעות נתיבי העצבים, לייצר חלב נוסף. הגירוי נוצר על-ידי התינוק היונק מהשד בתנוחה הנכונה או על-ידי שאיבת החלב בעצמך

 2. ריקון השדיים מחלב לחלוטין בתדירות גבוהה. ככל שתניקי יותר או שתשאבי יותר חלב, כך תייצרי יותר חלב 

כיצד החלב מגיע לתינוק

בתחילה לא תרגישי שהקולסטרום או חלב האם מגיעים לתינוק. להלן כמה סימנים שיעזרו לך לעקוב אחר האכלת התינוק:

 • צמא  שלך
 • התכווצויות ברחם בזמן ההנקה ומעט לאחריה. אם ההתכווצויות שאת חשה בעת ההנקה אינן נעימות, ייתכן שריקון שלפוחית השתן ממש לפני ההנקה יעזור. הכאבים הללו אחרי הלידה עוזרים לרחם שלך להתכווץ חזרה לגודלו הקודם. הכאבים חולפים בדרך כלל כשבוע לאחר הלידה
 • כאשר החלב מתחיל לזרום, תבחיני בשינוי ממציצות קצרות וקטועות למציצות ארוכות וממושכות
 • את שומעת את התינוק בולע את החלב
 • ייתכן שתבחיני בחלב זולג מהשד השני כאשר התינוק יונק, סימן לכך שהחלב יוצא
 • תחושת עקצוץ בשדיים, כמו מחטים וסיכות ננעצות

עם זאת, אם אינך מרגישה דבר, אל תדאגי. אין זה נדיר שלא להרגיש את זרימת  החלב בכל הנקה.

החלב הראשוני - הקולוסטרום

החלב הראשון

החלב הראשו

קולוסטרום הוא החלב הראשוני. השדיים מתחילים לייצר קולוסטרום – חומר סמיך, דביק, צהבהב או לבן – בערך בשבוע ה- 16 של ההיריון. כיוון שהקולסטרום מיוצר בכמויות קטנות, אמהות לילד ראשון לעתים חושבות שאין להן חלב עבור התינוק, אך מעט קולוסטרום הוא כמות מכובדת בהחלט. זהו האוכל האידיאלי עבור הרך הנולד מכמה סיבות:

 • החלב מכיל כמות גדולה של נוגדנים אשר מסייעים להגנה על התינוק ממחלות במהלך החודש הראשון לחייו
 • זהו מקור מזון מרוכז ביותר, דחוס בחלבון ובמינרלים
 • הכמות הקטנה של קולסטרום מקלה על התינוק את תרגול מיומנויות ההנקה, בליעה ונשימה. בשלב בו התינוק כבר ישלוט בקצב, אספקת החלב שלך תגבר כדי להתאים לתיאבון הגובר שלו

במהלך השבועות הראשונים, החלב ישתנה באופן בו הוא נראה, בכמויות שלו וברכיבים התזונתיים שהוא מספק לתינוק. לדוגמה, חלב מאוחר יותר נראה דליל יותר מקולסטרום, אך למעשה הוא מכיל יותר קלוריות

התחלה ברגל ימין

בשעה או שעתיים הראשונות לאחר לידת התינוק, הוא יהיה ער לגמרי ומוכן להנקה הראשונה. כאשר מניחים תינוקות מסוימים צמוד לאם זמן קצר לאחר הלידה, הם אוחזים (ננעלים) בשד בעצמם. אמהות ותינוקות אחרים זקוקים למעט עזרה לפני שנעילה זו תוכל להתרחש. אם ההנקה הראשונה לא הצליחה באופן מושלם, אל תתאכזבי. במקום זאת, הניקי כמה שיותר במהלך הימים הראשונים. מחקרים מראים כי אמהות ותינוקות שנשארו יחד לאחר הלידה מצליחים יותר בהנקה.

בתחילת חייו, התינוק אמור לקבל חלב אם בלבד. בדרך כלל, אין צורך במים או בתמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות). בנוסף, יניקה מבקבוק או מוצץ עשויה "לבלבל" את התינוק ולגרום לקשיים בהנקה. אם התינוק זקוק להזנה משלימה מטעמים רפואיים, איש מקצוע ידון איתך באפשרויות.

הציעי את השד לתינוק לעתים קרובות, בערך 8 עד 12 פעמים במהלך של  24 שעות. ביום השני או השלישי הוא ירצה ככל הנראה לאכול כל 2 עד 4 שעות. אל תתייאשי אם בשבוע הראשון הוא רוצה לינוק במרווחים הקטנים משעתיים. פרק זמן אחד של 5 שעות שינה הוא בסדר, אך העירי את התינוק לאכול אם הדבר קורה יותר מפעם אחת בכל 24 שעות. התקשרי לרופא אם התינוק אינו אוכל לפחות 8 פעמים ביום.

אל תגבילי את מספר הדקות שמותר לו לינוק מכל שד. הזמן הדרוש ליניקת כמות מספקת של חלב מהשד משתנה מאוד מתינוק לתינוק. אם תרחיקי את התינוק מהשד לאחר מספר מסוים של דקות, ייתכן שהוא לא יקבל את כמות החלב הדרושה לו. חשוב לאפשר לו "לומר" לך כאשר הוא מסיים לינוק. הוא יעשה זאת בדרך כלל על-ידי עזיבת השד בעצמו כאשר הוא אכל מספיק.

כמו כן, חשוב להאכיל למן ההתחלה את התינוק במהלך הלילה. מחקרים מראים כי אמהות חדשות אינן ישנות טוב כאשר התינוקות החדשים נמצאים מחוץ לטווח הראייה והשמיעה שלהן. יותר מכך, האכלת התינוק בלילה עוזרת למנוע גודש בשדיים, ומסייעת להגברת אספקת החלב במהירות.  

באילו מקרים ההנקה אינה מומלצת?

הזנה בתרכובות מזון לתינוקות עדיפה על הנקה במקרים הבאים:

 • כאשר האם נשאית של HIV
 • כאשר האם חולה בשחפת פעילה
 • כאשר האם מטופלת בתרופות בעלות התוויית נגד להנקה
בכל מקרה של ספק יש להיוועץ בסמכות רפואית או במרכז הרעלים כדי לוודא שההנקה בטוחה עבור התינוק.
top

שאלות בנוגע להזנה

איך תדעי מתי הוא רעב?

 • בכי הוא דרך אחת – אבל לא כדאי לחכות עד שהתינוק יבכה.
 • כשהתינוק עושה תנועות של מציצה, או מכניס אצבעות לפיו, גם אם הוא ישן – הוא כנראה רוצה לאכול.
 • כדאי להאכיל את התינוק כשהוא עירני. אם הוא ישנוני אפשר לדבר איתו או להחליף לו חיתול כדי לנסות לעורר אותו.
 • במהלך היום, אם חלפו שלוש שעות מאז ההנקה האחרונה, או אם שדייך כבר מלאים, אולי תרצי להעיר את תינוקך ולהיניק אותו. ייתכן שייקח לך 10-5 דקות להעיר אותו, אך ההנקה תהיה טובה יותר.
 • התינוק עשוי להפגין סימני רעב גם שעה לאחר שינק – זה בסדר להיניק אותו שוב. לעתים תינוקות "צוברים מזון" לפני הירדמות. זה לא אומר שאין לך די חלב, זו התנהלות תקינה של הנקה.

באיזו תדירות יש להאכיל את התינוק?

כיוון שקיבתו של הרך הנולד היא קטנה מאוד וחלב אם מתעכל בקלות, החלב מההזנה יתרוקן מהקיבה תוך שעה עד שעתיים. פירוש הדבר הוא שיהיה עליך להאכיל אותו לעתים קרובות. הזנות תכופות חשובות גם כיוון שהן מגבירות את אספקת החלב שלך ומוודאות כי התינוק מוסיף למשקלו.

 • האכילי את התינוק 8 עד 12 פעמים בכל 24 שעות
 • תני לו לומר לך מתי ההזנה מסתיימת – הוא יתנתק מהשד בעצמו
 • האכילי את התינוק בכל פעם שהוא מראה סימני רעב, גם אם הוא אכל לפני שעה. תינוקות יונקים אוכלים לפעמים באופן "מרוכז" בהתחלה. פירוש הדבר הוא שהתינוק ירצה לאכול כמה פעמים ברצף לפני התנומה שציפית לה. אין זה אומר כי אספקת החלב שלך נמוכה. זוהי התנהגות נורמלית של הנקה
 • ככל שהתינוק גדל, כך גם קיבתו גדלה. הוא יאכל בתדירות נמוכה יותר כיוון שהוא יהיה מסוגל לקלוט כמות גדולה יותר של חלב בכל הזנה

כמה זמן אמורה הנקה להימשך?

באופן כללי, רוב התינוקות הרכים אמורים לאכול במשך 15 דקות לפחות ולהשלים את ההזנה בשישים דקות או פחות.

חשוב לשניכם שתתחילו את ההאכלה בתנוחה נוחה, כך שלא תהיה סיבה להפסיק לפני הזמן. למעשה, הגבלת זמן ההנקה עלולה להוביל לסיבוכים כגון גודש בשדיים, ירידה באספקת החלב, תוספת משקל לא מספקת וצהבת תינוקות. הגבלת משך ההזנה אינה מונעת כאבים בפטמות.

התינוק אמור לינוק מספיק זמן מכל שד כדי לקבל זרימת חלב טובה וכדי לשבוע. תני לו לומר לך מתי ההזנה מסתיימת, אל תביטי בשעון. כל הזנה דומה לארוחה בכמה מנות. כאשר התינוק מתחיל לינוק, הוא מקבל מנה גדולה של חלב מימי – מנת "המרק". ככל שהוא ממשיך לינוק, אחוז השומן בחלב עולה ("המנה העיקרית"), עד שהוא מגיע לחלב עשיר ומלא בשומן הנקרא חלב אחורי. כאשר הוא שבע מ"קינוח" זה, הוא יפסיק לאכול ויירדם על השד או יעזוב את הפטמה וייראה מרוצה.

האם התינוק מקבל מספיק חלב?

הדאגה הראשונה במעלה של אמהות מיניקות בתחילת דרכן היא ככל הנראה אם התינוקות מקבלים מספיק חלב. במהלך השהייה בבית החולים, ייתכן שראית ברשומות הרפואיות של התינוק כי הוא איבד ממשקלו. המשקל שתינוקות מאבדים בתחילה נובע מנוזלים עודפים. עיניו של התינוק יהפכו לפחות נפוחות בכל יום והוא יוכל להסתכל סביבו בקלות רבה יותר.

תינוקות מפחיתים באופן נורמלי עד 7% ממשקל גופם בשעת הלידה לפני שהם מתחילים לעלות במשקל. רוב התינוקות חוזרים הביתה לפני שהם מתחילים לעלות במשקל שוב. זהו מצב נורמלי לחלוטין שהתינוק אינו חוזר למשקלו בזמן הלידה עד שבועיים לאחריה. מומלץ לשקול את התינוק במרפאה/טיפת חלב יומיים-שלושה לאחר השחרור מבית החולים.

הימים הראשונים 

לאחר שהתינוק מתאושש מהלידה, בימים הראשונים של חייו, הוא עשוי "להתעורר" ולרצות לינוק לעתים קרובות יותר או להתנהג בעצבנות. זהו שלב נורמלי במחזור ההנקה. הורים רבים חושבים כי פירוש הדבר הוא שהתינוק אינו מקבל מספיק חלב אם, וזהו ההסבר הנפוץ ביותר לכך שהורים נותנים לתינוק בקבוקים בימיו הראשונים.

לעתים, תקופה זו של עצבנות מקבילה להתרככות הנורמלית של שדי האם לאחר שהגודש הראשוני פוחת. כתוצאה מכך, אמהות נוטות לפעמים להטיל ספק בטיב אספקת החלב שלהן. אין זה אומר בהכרח כי אין לך מספיק חלב. העצבנות של התינוק עשויה להיות זמנית בלבד.

אמהות מסוימות מודאגות מכך שהחלב שלהן "לא מתאים" עבור התינוק (זכרי: החלב שלך מתאים לתינוק שלך) אם תניחי לתינוק לסיים עם השד הראשון לפני שתעברי לשני, תוכלי להיות בטוחה כי הוא קיבל את החלב "האחורי" - החלב העשיר בשומנים והמזין במיוחד.

חשוב מאוד שהתינוק יקבל חלב אם בלבד בארבעת השבועות הראשונים של חייו, כדי לבסס ולשמור על אספקת חלב ראויה. תינוק בריא שנולד בזמן ואשר יונק ביעילות לפחות שמונה פעמים ביום, אינו זקוק לתזונה נוספת פרט לחלב אם. אם תזיני אותו במים או בתרכובת מזון לתינוקות, את עלולה לגרום להפחתה או לעיכוב ברצון שלו לינוק, מה שיפריע למערכת ההיצע והביקוש.

תינוקות שמוזנים מבקבוק, בעיקר כאשר הם רק לומדים לינוק, עלולים להתקשות לינוק בהמשך. הזנה בבקבוק מעודדת את התינוקות להשתמש בטכניקת מציצה שונה מזו המשמשת ליניקה. התינוק עלול להתרגל לבקבוק ולאחר מכן לסרב לינוק מהשד. למרות שלא ניתן לראות את כמות חלב האם שמגיעה אל התינוק, ישנם סימנים אחרים המעידים כי הוא מקבל מספיק מזון:

 • הוא יונק לפחות 8 פעמים בכל 24 שעות
 • הוא יונק בדרך כלל למשך 10 דקות או יותר בדפוס קצבי של מציצה-הפסקה-מציצה
 • ניתן לשמוע קולות בליעה תדירים לאחר שהתינוק ינק מהשד מספר דקות. כאשר אספקת החלב מתגברת או "מגיעה" – ביום השלישי או הרביעי – הבליעה נשמעת טוב יותר
 • לאחר ההזנה, התינוק אינו מציג סימני אכילה/רעב, לדוגמה - ניסיון לשים את ידיו בפיו, קולות יניקה או ניסיון למצוץ את ידיו
 • השדיים רכים יותר לאחר ההזנה
 • חיתול רטוב אחד לפחות ביום הראשון ושלושה בימים השני והשלישי. בדקי אם ישנם חיתולים רטובים נוספים ביום הרביעי והחמישי. התינוק אמור להרטיב לפחות שישה חיתולים בכל יום החל מהיום השישי
 • היציאות של התינוק, החל ביום השלישי או הרביעי, נראות צהובות, מגורענות ונוזליות. אם אין לו צואה, או שהיא עדיין נראית כמו צואה עוברית, בדקי זאת עם הרופא
 • התינוק מוסיף למשקלו בהתאם לקנה המידה שבמרפאה או בטיפת חלב. התינוק אמור להפסיק לאבד ממשקלו ביום הרביעי או החמישי לאחר הלידה ולחזור למשקל הלידה בגיל שבועיים בערך

אם את מודאגת מצריכת החלב של התינוק, פני לגורם רפואי/המטפל שלו או ליועצת הנקה מוסמכת. הם יוכלו לשקול את התינוק ולהמליץ לך על דרכי מדידה ספציפיות של כמות החלב המגיעה אל התינוק.

 

אינדיקטור גיל תיאור
שתן 4-3 ימים צהוב חיוור עד שקוף
  7-5 ימים 6 חיתולים רטובים ביממה או יותר
צואה 2-1 ימים שחור וסמיך
  4-3 ימים צהוב-ירקרק
  5 ימים צבע צהוב, בעל מרקם חרדלי
  7-5 ימים 4-3 יציאות ליממה
  חודש והלאה תכיפות היציאות משתנה. יכולה להיות מספר יציאות ביום, אחת ל-4-3 ימים וגם אחת לשבוע
עלייה במשקל 6-0 חודשים 230-115 גרם לשבוע
  12-7 חודשים 170-85 גרם לשבוע
הנקות ביממה לידה עד חודש 12-8
  חודש-חודשיים 10-7
  חודשיים-4 חודשים 9-6
  4 חודשים-חצי שנה 8-6

האם תזונת האם המיניקה משפיעה על הרכב חלב האם וטעמו?

אין המלצה גורפת לאמהות מניקות להימנע ממזון מסוים או קבוצת מזונות, אלא אם האם מבחינה בתגובה ברורה בלתי רצויה של התינוק למזון מסוים. חשוב שתזונת האם בתקופת ההנקה תהייה מלאה ומאוזנת ותכלול מוצרי חלב, ירקות, פירות וחלבונים

האם להעיר את התינוק לשם אכילה?

התינוק עשוי לבלות כל כך הרבה זמן בשינה ביומיים או שלושה הראשונים לחייו, שייתכן ותצטרכי להעיר אותו להזנה. אירוע נוסף בימים הראשונים שעשוי לגרום לקושי זמני בהקמת התינוק הוא ברית מילה. רוב התינוקות ישנים שינה עמוקה הנמשכת 6 עד 12 שעות לאחר הליך זה.

תינוקות רכים ישנים ברמות שונות, החל בשינה עמוקה מאוד ועד לשינה קלה מאוד. במצבים של שינה קלה, ייתכן שתשימי לב לתנועות יניקה או לניסיון לשלוח את אצבעותיו לתוך פיו. אלו הם סימנים לכך שהוא מוכן לאכול וכי הוא יזדקק לגירוי קל בלבד כדי להתעורר.

 • מחזורי השינה/יקיצה של תינוקות רבים מאפשרים באופן טבעי 8 עד 12 האכלות ביום. במהלך שעות היום, אם חלפו שלוש שעות מההאכלה האחרונה או אם השדיים שלך מלאים עד כדי להכביד, העירי את התינוק להאכלה
 • דברי אליו, שפשפי או טפחי על גבו ברכות או הפשיטי אותו כדי להעיר אותו. החליפי את החיתול או שטפי את פניו במטלית רחצה חמימה. גירוי זה עשוי להימשך 5 או 10 דקות עד שהוא מתעורר
 • אמהות רבות שוגות ומנסות להתחיל להיניק עם הסימן הראשון להתעוררות. יש להעיר את התינוק לחלוטין כדי שישתתף בהזנה למשך זמן רב מספיק לקבלת כמות מספיקה של חלב
 • נסי להיניק באופן תדיר בכל יום (לפחות כל שעתיים או שלוש) אם התינוק מעדיף לישון יותר במהלך היום ולאכול לעתים קרובות בשעות הלילה. התהליך עשוי להימשך זמן מה, אך הוא יסייע לתינוק לעבור לדפוס טוב יותר של יום ולילה

ככל שהוא מתבגר, התינוק הישנוני של פעם יבלה יותר ויותר זמן כשהוא ער. אם עדיין יש צורך להעיר אותו כדי שיאכל, מוטב להעיר אותו משינה קלה. אם אינך מצליחה להעיר אותו או אם הוא נראה עייף לאחר שלא אכל במשך 5 או 6 שעות, התקשרי לרופא לקבלת עצה.

האם התינוק זקוק לנוזלים נוספים ?

לא. אלא אם ישנה סיבה רפואית לקבלת תוספות, התינוק לא אמור לקבל נוזלים נוספים פרט לחלב האם. אחרת, בדיוק כאשר את מנסה להתחיל ברגל ימין, הוא לא ירצה לקבל את השד בגלל שבטנו תהיה מלאה בנוזל עודף. במהלך שלושת או ארבעת השבועות הראשונים של ההנקה, אל תציעי לו מים או תמ"ל (תרכובת מזון לתינוקות), אלא אם הרופא המליץ על כך.

קפיצות גדילה

לעתים התינוק רוצה לינוק לעתים קרובות יותר. תקופות אלה נקראות "ימי תדירות" ומשמעותן היא שהוא נמצא ככל הנראה בפרץ גדילה. תינוקות עוברים תקופות קצרות בהן הצמיחה שלהם נראית מוגברת באופן פתאומי. התינוק ירצה לאכול בתדירות גבוהה יותר ורצון זה יתגבר את אספקת החלב שלך כדי לעמוד בדרישות הצמיחה החדשות. חשוב להניח לו לינוק כרצונו בכל עת בימים הספורים של פרצי גדילה אלה.

כאשר אספקת החלב גדלה, התינוק אמור לחזור לאותו דפוס אכילה. הוא יאכל למשך אותו זמן כבעבר, אך הוא יינק יותר חלב בכל הזנה כדי להשביע את צרכי הגדילה שלו. פרצי גדילה מתרחשים בדרך כלל בגיל שבועיים או שלושה, שישה שבועות ושלושה חודשים, למרות שהם יכולים להתרחש במועדים משתנים.

"שביתת הנקה" מתרחשת בכל פעם שהתינוק מסרב לינוק לחלוטין. ניתן להתגבר על רוב השביתות ולחדש את ההנקה כרגיל. לעתים הדבר לוקח כמה שעות בלבד, אך לעתים השביתה נמשכת כמה ימים ודורשת סבלנות רבה. מציאת הגורם לשביתה היא חיונית לפתרון הבעיה. להלן כמה גורמים אפשריים:

חלב
הצעות אלה עשויות לסייע לעידוד היניקה:
 • הניקי את תינוקך כשהוא עייף. תינוקות שיינקו כראוי לפני ה"שביתה" נוטים להסכים לשד לפני שהם ערים לגמרי
 • נסי להיניק בתנוחות שונות
 • נסי לגרום לתינוק לאחוז בשד בעת הליכה או נענוע. התנועה עשויה להעלות את הסיכויים להנקה
 • החזיקי אותו קרוב כך שעורו נוגע בעורך
 • שאבי את החלב לפני ההנקה כדי להתחיל את זרימת החלב

אם התינוק ממשיך בסירובו ואינך יודעת את הסיבה, תוכלי לשאוב את החלב ולהאכיל אותו בדרך אחרת, בהתאם להמלצות יועצת הנקה מוסמכת.

הנקת פגים

לרוב ממליצים ומעודדים הנקה של תינוקות שנולדו טרם זמנם כיוון שחלב האם מתעכל בקלות, מכיל נוגדנים נגד זיהום ומאפשר לחוות קרבה ייחודית עם התינוק.

בתי חולים רבים מעודדים את האמהות לשאוב את חלב האם כאשר התינוק נמצא בבית החולים. ברוב המקרים, לאמהות יש כמות חלב רבה בתחילה, אך האספקה עשויה להצטמצם במהלך האשפוז. אל תתאכזבי מכמות החלב שאת מצליחה לספק. כל כמות שיש לך עוזרת לתינוק. אספקת החלב תגבר כשהתינוק יוכל לינוק לעתים קרובות יותר.

להלן עצות ספציפיות שיסייעו לחוויית הנקה מוצלחת:

 • שטפי את ידיך לפני הנקת התינוק
 • היי סבלנית ואוהבת כלפיו – תינוקות שנולדו פגים לומדים לינוק במשך ימים או שבועות לפעמים
 • הניקי לפי דרישה, כל שעה וחצי עד שלוש שעות, או לפחות 8 עד 12 פעמים ביום. התינוק לא אמור לישון לפרק זמן ממושך (עד 4 או 5 שעות) יותר מפעם אחת בכל 24 שעות
 • התינוק אמור להיות רגוע, אך ערני, בתחילת ההנקה. אם התינוק נראה מתוח, יש להפסיק את ההנקה
 • מקמי את פיו ישירות על הפטמה
 • תמכי במיוחד בראש ובכתפיים, בסנטר ובלסת
 • הוציאי מעט חלב לפני הנחת התינוק על השד כדי לעודד אותו להיצמד אליו
 • השתמשי בתנוחה המסייעת לתינוק לאחוז בפטמה כולה בקלות
 • אפשרי לתינוק לגהק או תני לו לנוח מדי פעם במהלך ההזנה
 • התינוק אמור להיות מסוגל לרוקן את השד ב-10 דקות של יניקה פעילה. הזנה שנמשכת יותר מ- 30 דקות עלולה לעייף את האם והתינוק ולפגוע בהצלחת ההנקה
 • בשבועות הראשונים השתמשי במשאבה כדי לשאוב חלב משדייך לאחר ההנקה. השאיבה תמריץ את ייצור החלב ותקל על התינוק בזמן ההנקה
 • הרופא/ה או יועצת הנקה מוסמכת יכולים לעזור לך להעריך אם התינוק מקבל מספיק חלב אם. הם עשויים לבקש ממך לשקול את התינוק לעתים קרובות באמצעות משקל מיוחד, אשר נועד למדוד תוספות משקל קטנות

הרופא/ה יוכל גם לומר לך אם התינוק זקוק לתוספות מזון משלימות מעבר להנקה, כמו סימילאק (HMF - (Human Milk Fortifier   - מעשיר חלב אם לפגים - אבקה שמוסיפים לחלב אם שאוב, במטרה להתאים את הרכבו של חלב האם לצרכיו המוגברים של הפג היונק. ניתן להשיג בבתי המרקחת והפארמים, בהמלצת גורם רפואי

גיהוק

גיהוק

מומלץ לנסות ולעזור לתינוק לגהק לאחר כל שד או באמצע ההזנה. החזיקי את התינוק זקוף כנגד הכתף או השכיבי אותו בחיקך או על בטנך, כשפניו פונים מטה. תמכי בסנטר שלו. טפחי או שפשפי את גבו בעדינות, אך אל תתעקשי אם הוא לא מגהק במהירות. התינוק עשוי שלא לגהק לאחר כל הזנה. אם הוא לא מגהק לאחר מספר דקות, המשיכי בהזנה או השכיבי אותו לישון, בהתאם למצב. במהרה תלמדי את הצרכים והדפוסים של התינוק. הוא עשוי לפלוט. הכמות אותה הוא פולט נראית רבה יותר מהכמות הממשית, אז אל תיבהלי. אם את מודאגת בנוגע לכך, דברי עם גורם רפואי מוסמך.

top

תנוחות וטכניקות של הנקה

ניתן לשבת או לשכב בזמן ההנקה. בכל תנוחה שתבחרי, התמקמי בנוחות לפני שתתחילי. התינוק אמור להרגיש בנוח גם הוא כדי להקל עליו את ההנקה. קיימות כמה תנוחות מתאימות להנקה, שכל אחת מהן תאפשר לתינוק לאכול בנוח. מומלץ להחליף תנוחות. בדרך זו, התינוק לא יפעיל לחץ על אותה נקודה בדיוק בכל פעם. כמו כן, הדבר יבטיח שכל תעלות החלב יתרוקנו.

אחיזת "המדונה" או "העריסה"

זוהי תנוחת ישיבה נפוצה. שבי על כסא נוח עם תמיכה לזרועות ולגב. תמכי בשד ביד אחת באחיזת C מעוגלת, הניחי את התינוק על פני הבטן, כאשר פניו וברכיו קרובות ופונות אל גופך. בתנוחה זו, הבטן שלך צמודה לשלו.

ראשו של התינוק אמור לנוח בעיקול המרפק שלך, כאשר פיו נמצא בדיוק מול הפטמה. הקפידי שיש לך מספיק תמיכה בזרוע כדי שהיא לא תתעייף לפני תום ההנקה.

מקמי את גוף התינוק כך שייווצר קו ישר מאוזנו לכתפו ולמתניו. שימי את החלק התחתון של זרוע התינוק מסביב למתניך כדי שלא תפריע.  

הנקה

 בתנוחה זו ניתן להניח כרית על גבי הירכיים שלך ובכך להגביה מעט את התינוק ושלחרר עומס מיותר מהזרוע שלך.

תנוחת "הפוטבול"

הפוטבול

החזיקי את התינוק ביד אחת, ראשו בכף ידך, הזרוע שלך תחת גופו, וקרבי את ראשו לשד הקרוב ליד האוחזת כשרגליו לצדך פונות לאחור. תנוחה זו מאפשרת שליטה טובה יותר בראש התינוק, ומאפשרת גם לראות אם הוא תופס את הפטמה כראוי. אמהות המשתמשות בתנוחה זו הן לרוב אלה המודאגות מהאחיזה, אלה שנולדו להן תינוקות קטנים או פגים, אמהות בעלות שדיים גדולים או בעלות בטן כואבת מניתוח קיסרי. 

 •  הניחי כריות לידך כדי לתמוך במרפק שלך ובטוסיק של התינוק
 •  הצמידי את התינוק לצד המותן שלך
 •  הניחי את ראשו בכף ידך
 •  תמכי בבסיס הראש בין האגודל לאצבע

אם נראה שהתינוק לא אוהב את התנוחה, הניחי שמיכה רכה בין ידך לראשו כדי שתשמש כריפוד.

אחיזת "עריסה צולבת"

זוהי תנוחת ישיבה נוספת. היא מתאימה אם התינוק מתקשה באחיזה, אם הוא קטן או נולד מוקדם. באופן זה, את יכולה לשלוט בראשו של התינוק ולראות בבירור רב יותר אם הוא תופס את הפטמה בהשוואה לאחיזת "העריסה" המסורתית.
הנקה

החזיקי את התינוק על פני הגוף בזרוע המנוגדת לשד ממנו התינוק אמור לינוק. תנוחת התינוק דומה לזו שבאחיזת "העריסה", אך בתנוחה זו השתמשי בזרוע השנייה כדי להחזיק אותו. התינוק אמור להיות ממוקם מול השד, כשכל גופו פונה אליך (אמהות מסוימות מוצאות שניתן להצמיד את ישבנו אל נקודת הכיפוף בזרוע). כאשר התינוק פותח את פיו לרווחה, משכי אותו לכיוון השד כך שקצה אפו, לחייו וסנטרו ייגעו בשד.  

הנקה בשכיבה

זוהי תנוחה חלופית נוחה להנקה, בעיקר בלילה או כשהישיבה אינה נוחה לך.

 • שכבי על צדך תוך שימוש בכרית אחת לתמיכה בראשך ואחרת לתמיכה בגב
 • הראש והצוואר אמורים להישען בנוחות על כריות. לחלופין, ניתן לשכב על הצד עם זרוע אחת מקופלת מתחת לראשך והאחרת תומכת בשד
 • הניחי כרית או שמיכת תינוק מגולגלת מתחת לגבו של התינוק
 • השכיבי את התינוק לצדך על המיטה כך שפיו נמצא מול הפטמה
 • כאשר הוא פותח את פיו לרווחה, הוא מוכן לאחוז ולינוק

אחיזה נכונה

הדרך בה התינוק "אוחז" או נצמד לשד היא אחד מהדברים החשובים ביותר שעליו ועליך ללמוד. אחיזה נכונה היא זו שבה פיו של התינוק ממוקם מעל לתעלות החלב שנמצאות בערך 2.5 עד 4 סנטימטרים מאחורי הפטמה. יש לכך שתי סיבות: ראשית, הוא יקבל את מרב החלב בתנוחה זו. שנית, הסיכוי לכאבים בפטמות קטן יותר.

העצות הבאות יסייעו לך להצמיד את התינוק לשד כראוי. אם יש לך שאלות בנוגע לתנוחות או טכניקות, פני לאחות או ליועצת הנקה מוסמכת.

 • שניכם צריכים להימצא בתנוחת הנקה נוחה. התינוק אמור להימצא במצב בו יש קו ישר בין האוזן לכתף ולמותן
 • הרימי ותמכי בשד בעדינות עם האגודל מעל והאצבעות מתחת לשד, הרחק מהטבעת. אחיזה זו נקראת לעתים "אחיזת C"
 • לטפי ברכות את השפה התחתונה של התינוק עם הפטמה בתנועה כלפי מטה כמה פעמים. חכי לראות אם הוא פותח את פיו לרווחה. חזרי על תנועות הלטיפה עד שהוא יפתח את פיו לרווחה.
 • לאחר מכן, משכי את התינוק במהירות לכיוון השד כך שאפו, לחייו וסנטרו נוגעים בשד. התינוק אמור לאחוז ולהתחיל ביניקה
 • אם נחיריו חסומים בזמן ההנקה, ניתן לדחוף את ישבנו למעלה, קרוב יותר אליך כך שראשו ינוע מעט לאחור, מה שיאפשר לו מרווח נשימה גדול יותר. לחלופין, ניתן להרים את השד מעט עם היד התומכת בו. התינוק ימשוך את ראשו הרחק מהשד אם הוא מתקשה לנשום

כמובן שכל אם חדשה דואגת אם היא עושה זאת "נכון". להלן כמה סימנים לכך שתינוק לא נצמד כהלכה:

 • הפטמות כואבות במהלך ההנקה כולה או מתחילות לכאוב כאשר ההנקה נמשכת
 • ניתן לשמוע קולות נקישה או מצמוץ שפתיים כאשר התינוק מוצץ
 • התינוק מתקשה לאחוז ומתרחק מהשד שוב ושוב לאחר כמה מציצות
 • התינוק נרדם לאחר דקות ספורות
 • נוצרות גומות בלחיי התינוק בכל פעולת מציצה
 • החיתולים של התינוק אינם רטובים כמעט
 • התינוק "מתנהג רעב" כל הזמן ונראה לא רגוע

החלפת שדיים

עדיף להציע את שני השדיים בכל הזנה, אך חשוב מכך, יש לוודא שהתינוק קיבל מספיק זמן כדי לסיים עם השד הראשון לפני החלפת הצדדים. הסיבה לכך היא שאחוז השומן בחלב עולה ככל שהתינוק ממשיך לינוק באותו השד.

ייתכן שתינוק יתמלא לפני שיסיים עם השד הראשון ויסרב להמשיך לשני. אם זהו מצב, התחילי בשד זה בהזנה הבאה. החליפי את השד הראשון שאת מציעה לו בכל הנקה. השד השני, זה שבהנקה האחרונה לא סיפק חלב רב או לא סיפק חלב כלל, יהיה כנראה מלא יותר בשעת ההנקה הבאה. אם שכחת באיזה צד התחלת בפעם האחרונה, הניקי מהצד שמרגיש מלא יותר. לעתים תרגישי צורך להרחיק את התינוק מהשד לפני שהוא מוכן לכך בעצמו. הכניסי אצבע לתוך פיו בין החניכיים עמוק מספיק כדי להפסיק את פעולת היניקה והוציאי את הפטמה מתוך פיו.

 

התינוק מעדיף שד אחד

כאשר התינוק לומד לראשונה כיצד לינוק, הוא עשוי להעדיף שד אחד על פני האחר. הואיל והפטמות של רוב הנשים אינן זהות לחלוטין בשני הצדדים, התינוק עשוי להרגיש שקל לו יותר לאחוז בשד אחד. אולי הפטמה בצד אחד מתאימה יותר לפיו או שהחלב זורם בקלות רבה יותר בשד אחד בהשוואה לאחר. ייתכן שהתינוק מרגיש נוח יותר בתנוחה מסוימת. תהא הסיבה אשר תהא, זהו מצב שכיח. גם כאשר התינוק לומד לינוק משני השדיים, הוא עדיין יכול לקבל את כל התזונה הנחוצה משד אחד בלבד.

להלן כמה הצעות לגרום לתינוק לינוק מהצד הפחות מועדף עליו. אם עצות אלה אינן מועילות, מומלץ לעבוד עם גורם רפואי או יועצת הנקה מוסמכת.

 •  נסי להיניק בצד המועדף עד שהחלב יורד ונוזל מהצד השני, ואז להחליף צדדים
 •  אם התינוק מתעצבן כאשר משנים את תנוחתו, התחילי בתנוחת הפוטבול בצד המועדף. לאחר מכן, אחרי שהוא יונק למשך זמן מה, החליקי אותו בעדינות לתנוחת העריסה הצולבת אל השד השני
 • אם יש לך משאבת חלב, ניתן לשאוב את החלב מהצד הפחות מועדף למשך כמה דקות. הדבר יכול לעזור להוציא את הפטמה עוד החוצה ולגרום לזרימת חלב
 • אם התינוק מדלג על שתי הזנות או יותר ברצף מהשד הפחות מועדף, מוטב להתחיל לשאוב את החלב בקביעות מאותו הצד (עדיף בעזרת משאבה חשמלית הדומה לזו שבבית החולים). הדבר יסייע להגביר את ייצור החלב בשד הפחות מועדף
 • במידת הצורך, המשיכי לשאוב חלב מהצד הפחות מועדף עד שהתינוק יקבל אותו

אם התינוק מסרב לחלוטין לאחוז באחד מהצדדים, השימוש במשאבת חלב חשמלית הדומה לזו שבבית החולים יבטיח שתמשיכי לייצר חלב באותו שד וימנע ממנו להתמלא יתר על המידה. כמו כן, הדבר יסייע למתיחת הפטמה ולסבירות שהתינוק יסכים לאחוז בה (מצב המכונה גודש).

top

טיפול בשדיים

מקלחת יומית במים חמימים היא כל מה שדרוש לניקוי השדיים. הימנעי מסיבון השדיים – הדבר עלול לייבש את העור ולשטוף את המרככים הטבעיים ממנו.

רופאים רבים ממליצים לנשים עם פטמות שטוחות או שקועות ללבוש קונכיות לשדיים בתוך החזייה כדי להתכונן להנקה. קונכיות לשדיים הן גביעים מפלסטיק קשיח המעוצבים במיוחד עם חור עבור הפטמה. הם מספקים לחץ קבוע וקל שמושך את הפטמה החוצה במטרה להקל על היצמדות התינוק לשד. את הקונכיות ניתן לרכוש בבתי מרקחת או בחנויות של ציוד רפואי. יועצת הנקה מוסמכת או רופא יוכלו לעזור לך להשיג קונכיות ולהנחות אותך לגבי השימוש בהן.

פטמות כואבות

פטמות כואבות הן התלונה הנפוצה ביותר בימים הראשונים של ההנקה. האם עשויה להיות מופתעת מרמת הכאב ואפילו לשקול לוותר על ההנקה. המידע הבא עשוי לאפשר לך לפתור את הבעיה ולהמשיך בהנקה בהתאם למתוכנן.

רגישות בפטמות היא נורמלית לחלוטין בימים הראשונים של ההנקה – הרגישות היא בשיאה בדרך כלל ביום השלישי לאחר הלידה והיא חולפת לאחר מספר ימים. עם זאת, אם את חשה כאב שנמשך יותר מ- 30 או 60 שניות לאחר שהתינוק נצמד לשד, אם הרגישות גוברת או אם הכאב מתחיל מספר ימים אחרי שאת מתחילה להיניק, ייתכן שדרושה תשומת לב נוספת.

המקרה השכיח ביותר של כאב בפטמות נובע מתנוחה לא נכונה של התינוק כאשר הוא נצמד לשד. שתי השגיאות הנפוצות ביותר של אמהות טריות הן שהן לא ממתינות עד שפיו של התינוק נפתח לרווחה לפני שהוא נצמד לשד, ושהן לא דוחפות את התינוק קרוב מספיק לשד כך שאפו, לחייו וסנטרו ייגעו בשד.

הכאב הנגרם על-ידי היצמדות לא נכונה נובע מפגיעה בפטמה ומשלפוחיות בעור, סדקים, גלדים ו/או חבורות. גורם נוסף לכאב יכול פשוט להיות גירוי רב של הפטמה או הרקמות שמסביבה. אם הכאב נובע מגירוי, עור הפטמה יהיה בצבע ורוד בוהק או אדום ועלול לצרוב. ניתן לסבול משני הסוגים של כאב בפטמות באותו הזמן. חשוב לקבוע מהו הגורם לכאב בפטמות, כדי שתוכלי לפתור את הבעיה. הטבלה הבאה עשויה לעזור לך לזהות את הגורם או הגורמים. זכרי כי אם את חווה כאב בהנקה ביום הראשון, אם הפטמות צורבות בזמן ההנקה או לאחר מכן בין ההנקות או אם הכאב אינו משתפר תוך יומיים או שלושה בהם ניסית לפתור את הבעיה, עליך לפנות לרופא או ליועצת הנקה מוסמכת.

הנקה

גודש

לאחר הימים הראשונים של ההנקה עלול להיווצר גודש בשדיים (הם יהיו גדולים יותר, מלאים יותר ומעט רגישים) עקב ייצור חלב מוגבר וזרימת חלב גבוהה יותר אל השדיים. גודש זה יכול להימשך כמה ימים ועשוי להפריע לתינוק להיצמד לשד כראוי.
הדרך הטובה ביותר למנוע גודש היא להיניק את התינוק לעתים קרובות, ביום ובלילה, מההתחלה, ולוודא שהתינוק נצמד לשד כהלכה. אם את סובלת מגודש, האמצעים הבאים עשויים לעזור:
 • הניחי קומפרסים חמימים ולחים (מטליות רחצה או מגבות חמימות) על השדיים ממש לפני ההנקה – למשך 5 דקות בערך. חום גבוה מדי עלול דווקא להגביר את הנפיחות
 • עסי את השדיים, תוך הוצאת מעט חלב, כדי לרכך את הטבעת כדי שהתינוק יוכל להיצמד לפטמה במלואה. לבישת קונכיות שדיים למשך 30 דקות לפני ההנקה עשויה לזרז את הדליפה ולרכך את הטבעת
 • עסי את השד בעדינות כאשר התינוק יונק כדי לעודד את החלב לזרום בחופשיות
 • האכילי את התינוק לעתים קרובות ככל האפשר (לפחות כל שלוש שעות) ולמשך הזמן שהוא מעוניין לינוק משני הצדדים, במידה וזה אפשרי. לרוע המזל, הבטן שלו תתמלא עם הזמן וייתכן שהוא ירצה לקצר את משך ההנקה בדיוק כאשר תרצי שהוא ימשיך
 • אם הוא איננו יונק לעתים קרובות ובמרץ משני השדיים, השתמשי במשאבת חלב או הוציאי את החלב באופן ידני לאחר כל הנקה מהצד שממנו הוא לא ינק. פעולה זו תסייע להקל על הגודש ולשמור על אספקת החלב
 • לאחר ההנקה ובין ההנקות, הניחי קומפרסים קרים או כריות קרח מכוסות בבד על השד כדי להפחית את הנפיחות. שקיות קרח למקפיא או אפילו אריזות ירקות קפואים, כגון אפונה או תירס, פועלות בדומה לכריות קרח, כיוון שניתן לעטוף אותן סביב השד. השדיים אמורים להתרכך במידת מה לאחר ההנקה, אך הם עדיין יהיו נוקשים במידה מסוימת עד לירידת הנפיחות
 • הימנעי מלבישת חזיות הנקה עם ברזלים כיוון שהן עלולות להגדיל את הסיכון לגודש
 • אם הגודש גורם לכאב, ניתן לקחת משכך כאבים קל כדי להקל על אי הנוחות, בהתאם להמלצות גורמים רפואיים
 • הגודש אמור לחלוף, או להצטמצם באופן משמעותי, בתוך 48 שעות. אם הוא נמשך, מומלץ לבקש עזרה מיועצת הנקות מוסמכת. אם הגודש אינו מטופל, הוא עלול להשפיע על אספקת החלב

תעלות חסומות / דלקת שדיים

תחושה גושית בשדיים היא נורמלית לחלוטין, כיוון שתעלות החלב מתמלאות ומתרוקנות במהלך היום. כל גוש שנשאר ללא שינוי למשך 3 ימים דורש בדיקה של גורם רפואי. אם את חשה בגוש כואב בשד, ייתכן שנוצרה חסימה קטנה בתעלת החלב. העור מעל אזור זה עשוי להאדים ולהתחמם מעט. כאשר התעלה חסומה, החלב לא יכול לזרום מהאזור שמאחורי החסימה והוא מצטבר. הדבר גורם לאזור בשד להישאר מלא, אפילו לאחר שהתינוק סיים לינוק.

תעלות חסומות שכיחות יותר במהלך שלושת החודשים הראשונים של ההנקה, והן נגרמות מכמה סיבות. אחת מהסיבות הנפוצות ביותר היא דילוג על הנקה או שתיים, למשל כאשר התינוק מתחיל לישון כל הלילה.

חזיות הדוקות מדי או בעלות ברזלים אשר מפעילים לחץ על תעלות החלב – או כל דבר שמפעיל לחץ רב מדי על התעלה – יכולות לגרום לחסימה. החסימה עצמה אינה דורשת טיפול תרופתי כלשהו, אך אם לא תטפלי בה, היא עלולה להתפתח לזיהום בשד (הקרוי דלקת שדיים).

המפתח להקלה על תעלה חסומה ולמניעת דלקת שדיים הוא לשמור על זרימת החלב החופשית מהשד הבעייתי. לשם כך, ניתן להשתמש באסטרטגיות הבאות:

 • הסירי את החזייה כאשר את מיניקה
 • הניחי קומפרסים חמימים על אזור החסימה למשך 15 דקות לפני ההנקה
 • הניקי לעתים קרובות ולפרק זמן של 24 עד 48 שעות, התחילי כל הנקה מהצד שבו יש חסימה אם התינוק יונק בדרך כלל מצד אחד בלבד, תני לו לינוק מהצד החסום כמה שניתן והוציאי חלב מהשד שאין בו חסימה
 • עסי את האזור מעל לחסימה תוך כדי הנקה כדי לסייע לשחרר אותה
 • מקמי את התינוק כך שסנטרו מצביע לעבר הצד עם החסימה לקבלת שאיבה מרבית מאזור זה במילים אחרות, אם החסימה נמצאת בחלק החיצוני של השד, יש להחזיק את התינוק בתנוחת הפוטבול
 • נוחי לעתים קרובות יותר למשך כמה ימים לפחות כדי להגביר את העמידות שלך בפני זיהום
 • חפשי סימנים לכך שפיתחת דלקת שדיים: חום מעל 38.3 מעלות בשילוב עם צמרמורות וכאבים בגוף. התקשרי לרופא אם את סובלת מתסמינים אלה, כיוון שתצטרכי ככל הנראה לקחת אנטיביוטיקה

אם את אכן סובלת מזיהום בשד, החלב שלך אינו נגוע, אלא הרקמות שמסביב לתעלות. ייתכן שתרגישי פתאום שאת מפתחת שפעת, ויחד עם תסמיני השפעת תגלי אזור כואב ואדמדם על השד (בדרך כלל על שד אחד בלבד). אם את מרגישה תשושה במיוחד מלחץ ועייפות, אם את סובלת מפטמה סדוקה או תעלת חלב חסומה או שדילגת על כמה הנקות, הסיכוי לדלקת שדיים גובר.

אמצעי טיפול:

 • יש להתקשר לרופא מיד. מחקרים מראים כי עיכוב בטיפול עלול להוביל לסיבוכים נוספים
 • לכי למיטה, עדיף יחד עם התינוק, כדי שתוכלי להיניק לעתים קרובות
 • פעלי לפי הצעדים שפורטו קודם לסילוק חסימות מתעלות החלב
 • אל תפסיקי להיניק. הפסקה של זרימת החלב תאט את ההחלמה ותגביר את הכאב בשד

אם את שואבת חלב כדי להאכיל תינוק חולה במחלקת תינוקות לטיפול מיוחד ואת מפתחת דלקת שדיים, הודיעי לרופא הילדים מיד.

שדיים דולפים

אמהות רבות מגלות שלאחר השבועות הראשונים של ההנקה, השדיים שלהן מתחילים לדלוף בזמנים מסוימים. נשים מסוימות חושבות שזהו מטרד קטן בלבד ואינן מתרגשות ממנו, אחרות חושבות שזהו מטרד חמור. השעה השכיחה ביותר לדליפת חלב היא כאשר חלף זמן רב יחסית מאז ההנקה האחרונה. המראה של תינוק כלשהו, קולות בכי או אפילו מחשבה על התינוק שלך עלולים לגרום לזליגת החלב, או לדליפה.

דליפה עשויה להעיד על כך שהשדיים מתמלאים יתר על המידה והנקה או שאיבת חלב לעתים קרובות עשויות להפחית את הדליפה. התופעה שכיחה ביותר בחודשים הראשונים להנקה, ולרוב פוסקת או מתמעטת כאשר התינוק מגיע לגיל של 3 או 4 חודשים.

כריות שדיים או כריות הנקה המונחות בתוך החזייה בין ההנקות ישמרו על הבגדים יבשים. ניתן לקנות כריות הנקה חד פעמיות או כריות מבד שניתן לכבס וללבוש שוב. אמהות מסוימות אף משתמשות בפיסות של חיתולי בד או ממחטות מקופלות לארבע. ללא קשר לסוג הריפוד שבו תשתמשי, ודאי שאין בו ריפוד ניילון אשר עלול לספוג יותר מדי לחות ולגרום לזיהום. כמו כן, החליפי את כריות ההנקה הרטובות בכריות יבשות מהר ככל האפשר.

כאשר את מרגישה את החלב נוזל כשאינך מיניקה, הפעילי לחץ ישיר על הפטמות כדי לעצור את הזרימה. ניתן לעשות זאת בחשאיות על-ידי הצלבת הזרועות והפעלת לחץ ישיר על הפטמות בעזרת כריות כף היד (עם זאת, אם את סובלת מתעלת חלב חסומה או דלקת שדיים, אין זה רעיון טוב).

ייתכן מצב בו החלב דולף משד אחד כאשר התינוק יונק מהשד האחר. ניתן לתת לחלב לדלוף לתוך חיתול בד או מגבת כדי למנוע רטיבות. ייתכן שהחלב ידלוף בלילה, בעיקר כאשר התינוק מתחיל לישון למשך פרקי זמן ארוכים יותר בין ההנקות הליליות. אם הדבר מהווה בעיה, לבשי כריות הנקה נוספות בתוך החזייה והניחי מגבת אמבטיה על המיטה בעת השינה כדי לשמור על הסדינים יבשים. אם את נמצאת הרחק מהתינוק למשך פרקי זמן ארוכים, למשל בגין העבודה, הניחי פדים סופגים, וקחי איתך חזייה וחולצה נוספות בתיק.

אם ניסית את כל ההצעות והחלב עדיין מגיע לסדינים ולביגוד, דעי שניתן לכבס אותם בקלות מבלי להשאיר כתמים. כמו כן, הדליפה תסתיים כאשר התינוק יגיע לגיל 3 או 4 חודשים.

top

יציאה עם תינוק יונק

נסיעה עם תינוק יונק

בעת הנסיעה עם תינוק יונק, אין צורך לקחת בקבוקים או ציוד הזנה אחר. אם את מתכוונת לטוס, מומלץ להיניק במהלך ההמראה והנחיתה. פעולות היניקה והבליעה יפחיתו את חוסר הנוחות באזני התינוק שנובע משינויים בלחץ האוויר. בעת הנסיעה במכונית, לעולם אין להוציא את התינוק ממושב הבטיחות כדי להיניק במהלך הנסיעה. עצרי ונוחי כאשר הוא יונק.

הנקה בציבור

 • בחרי בגדים שיעזרו לך להיניק, כגון חולצות רחבות שניתן להרים. כאשר התינוק נמצא בתנוחה הנכונה והוא יונק, החולצה תנוח מסביב לראשו ולחלק גופו העליון כך שהשד לא יהיה גלוי. אם את לובשת חולצה מכופתרת מקדימה, פתחי את הכפתורים מלמטה עד לנקודה בה התינוק יוכל להגיע אל השד
 • הניחי שמיכת תינוק, סוודר פתוח או ז'קט על כתפך ועל התינוק לקבלת הסתרה נוספת
 • ניתן לקנות בגדים שנועדו במיוחד להנקה בחברת אנשים
 • לבשי חזיות המאפשרות גישה קלה אל השד ביד אחת. בדרך זו, תוכלי לשלוח את ידך ולמקם את התינוק מתחת לחולצה בזמן ההנקה
top

את וגופך

שאיבת חלב ואחסון חלב שאוב

להנקה יתרונות רבים, אולם לעתים את עלולה לחוש עייפות או צורך "להתאוורר". במידה שתרצי לצאת מן הבית ולהשאיר למטפל אחר חלב שאוב, להלן מספר דברים חשובים: משאבה חשמלית, בדומה לזו הנמצאת בבית החולים, דומה בפעולתה ללחץ ולקצב של יניקת התינוק.  להלן תהליכים פשוטים לאחסנה ולטיפול בחלב השאוב. אם תינוקך חולה או פג, ונמצא בהשגחה מיוחדת, התייעצי עם הצוות הרפואי כיוון שההמלצות עשויות להיות שונות.

 • רחצי ידיים לפני הטיפול בשדיים, לפני מגע בחלקי המשאבה השונים או בחלב שנשאב
 • לאחסון, העבירי את החלב השאוב לכלי אטום כגון בקבוק נקי, מיכל פלסטיק קשיח או שקית הנקה חזקה
 • הצמידי תווית הכוללת תאריך בו נשאב החלב כדי שתוכלי להיות בטוחה שאת משתמשת תחילה בחלב שנשאב קודם. אולי גם תרצי לסמן את הכמות שאת שואבת
 • יש לרחוץ היטב את חלקי המשאבה שבאים במגע עם החלב לאחר כל שימוש במי סבון חמים ולשטוף היטב במים חמים. מלאי אחר הוראות היצרן בנוגע לשטיפה במדיח ולסטריליזציה. יש לרחוץ היטב את מיכלי האחסון אם מתכוונים להשתמש בהם שנית
 • חלב שנשאב זה עתה מכיל גורמים אנטי בקטריאליים (נוגדי חיידקים) המאפשרים לו להישאר בטמפרטורת החדר עד ל-4 שעות, אולם כדי להיות לגמרי בטוחים, הכניסי את החלב מהר ככל האפשר למקרר
 • אל תשתמשי בחלב כאשר*:
 • החלב נשאר מחוץ למקרר למשך שעה ויותר
 • הבקבוק היה במגע עם פה התינוק למשך יותר משעה מאז התחלת ההאכלה
 • אל תשמשי בחלב שאוב אחרי 72 שעות במקרר, אחרי חודש אחד בתא המקפיא של המקרר או לאחר שישה חודשים שהוא אוחסן במקפיא בטמפרטורה של מינוס 18  מעלות צלסיוס

* לפי- Caring for Our Children: National Health and Safety Performance Standards; Guidelines for Out-of-Home Child Care Programs, ed 2. Elk Grove, Ill: American Academy of Pediatrics, 2002.

לאחסון חלב אם שאוב יש לפעול לפי ההנחיות הבאות:

 חלב אם
 
 

התעמלות והנקה

אין סיבות בריאותיות או רפואיות להימנע מספורט והתעמלות בעת ההנקה. לאחר התקופה הראשונית שלאחר הלידה, כאשר גופך הספיק להתאושש, תוכלי לחדש את הפעילות הגופנית שביצעת לפני ההיריון. החריגה היחידה לכך היא שיש להימנע מענפי ספורט מגע כיוון שהם עלולים להוביל לפגיעה בשדיים.

הפעילות הגופנית המוגברת עשויה לגרום לדליפת חלב מהשד. אם תניקי ממש לפני ההתעמלות, רוב הסיכויים שהדליפה לא תהווה בעיה גדולה. מומלץ ללבוש חזיית ספורט, כיוון ששדיך גדולים יותר מאשר בתקופה שקדמה להיריון והתמיכה הנוספת תתקבל בברכה.

כיצד להפחית במשקל מבלי לצמצם את אספקת החלב

הפחתת המשקל שנוסף במהלך ההיריון היא נושא שמעסיק את רוב היולדות. הנקה נותנת לך יתרון התחלתי, כיוון שלמעשה היא מסייעת לך להפחית את משקלך וגורמת לכיווץ הרחם עד לגודלו הרגיל. את גם תגלי שאת נעשית רעבה וצמאה במהלך ההנקה.

במידה ואת מיניקה, תזדקקי לכמות קלוריות נוספת של כ-500 קלוריות ביום כדי להבטיח את אספקת החלב לתינוק. אל תצמצמי את מזונך באופן קיצוני, כיוון שכך תמנעי מגופך את התזונה הנוספת הדרושה לו לייצור כמות מספקת של חלב עבור התינוק.

כיצד להפחית את כמות השומן בתפריט?

 • עברי לחלב רזה מחלב מלא
 • השתדלי לאכול פחות מטוגן. לדוגמא - הכיני צלי או אפי נתחי בשר
 • השתמשי בפירות ובירקות כחטיפים
 • תבלי מזונות בעשבי תיבול ותבלינים במקום לצרוך רטבים עשירים בקלוריות
 • הגבירי את צריכת הנוזלים ובמיוחד המים (בעת ההנקה את מאבדת נוזלים)
 • התחילי בתוכנית של פעילות גופנית ברגע שתרגישי מוכנה ולאחר קבלת אישור מן הרופא. נסי להתעמל לאחר ההנקה, כששדייך אינם מלאים כל כך. הליכה מהירה ושחייה הן סוגים של התעמלות נהדרת לאחר לידה 
top
איך נכון להציע מזון לתינוקות כבר מהרגע הראשון? הדרכה בסיסית ועצות מעשיות בכתבה שלפניכם
מתי יודעים שהגיע הזמן המתאים לעבור מבקבוק למזון לתינוקות ואיך עושים את זה נכון-כבר מהרגע הראשון?

האם מותר לתת מנה שהתינוק כבר אכל ממנה? כיצד מכינים חצי מנה. האם צריך להרתיח את המים? כל התשובות לשאלות שלכם

רוב התינוקות פולטים מעט לאחר ההאכלה. פליטה אקראית היא נורמלית אצל תינוקות היונקים חלב אם, אצל אלה הניזונים מתרכובת מזון לתינוקות. יש לה...
תינוקות המפתחים רגישות להזנה סובלים לרוב גם מתסמינים אחרים, כגון שלשול חריף, צואה מימית, פריחה בעור ואף הפרעות בשינה
הציעי לתינוק בקבוק בהדרגה, אם הוא מתנגד לקבל ממך בקבוק, בקשי ממישהו אחר להאכיל אותו. ואל תשכחי לקחת איתך פדים להנקה כשאת יוצאת